Na čo slúži kolofónia?

Pozri celú ponuku kolofónie

Kolofónia - Zázračná živica s mnohostranným využitím

Kolofónia, známa aj ako kalafuna, je prírodná živica, ktorá sa získava z ihličnatých stromov, najmä borovíc. Táto prírodná látka má v sebe skryté mnohostranné využitie v rôznych priemyselných, umeleckých a vedeckých oblastiach. V tomto článku sa pozrieme na vlastnosti kolofónie, jej získavanie a hlavné oblasti využitia.

Vlastnosti a získavanie kolofónie

Kolofónia je tuhá, priehľadná až mierne zakalená látka, ktorá má charakteristickú žltkastú až hnedastú farbu. Má prijemnú, typickú a silnú vôňu, ktorá je značkou jej prírodného pôvodu. Získava sa z destilácie živice ihličnatých stromov, ako sú borovice, smreky či jedle. Živica sa zbiera rezným alebo vŕtacím spôsobom, pričom sa získaná surovina následne spracováva a očisťuje.

Využitie kolofónie v hudbe

Jedným z najznámejších využití kolofónie je v hudobnom priemysle. Hudobníci, najmä tí, ktorí hrávajú na sláčikové nástroje ako husle, violu, violončelo či kontrabas, používajú kolofóniu na potretie sláčikov. Tým zlepšujú trenie medzi sláčikom a smyčcom, čo vedie k lepšiemu prenosu vibrácií a tým pádom aj k lepšej kvalite zvuku.

Priemyselné využitie kolofónie

Kolofónia sa v priemysle používa ako prísada do lepidiel, náterov, farieb, plastov či voskov. Prispeje k zlepšeniu adhéznych vlastností, flexibility a odolnosti voči vonkajším vplyvom. Tiež sa kolofónia pridáva do asfaltových zmesí pre zvýšenie ich stability a odolnosti proti opotrebeniu.

Kolofónia v elektronike

V elektronike sa kolofónia používa ako zložka výlučkov, ktoré sa aplikujú pri pájkovaní. Umožňuje lepšiu adhéziu cínu k plošným spojom, zlepšuje elektrickú vodivosť, odolnosť a znižuje oxidačný stres na kontaktných plochách. Výlučky s kolofóniou tak zabezpečujú kvalitnejšie a dlhodobejšie spojenie medzi súčiastkami a plošnými spojmi.

Kolofónia v tlači a papierovom priemysle

Kolofónia má svoje miesto aj v tlači a papierovom priemysle. Jej zložky sa pridávajú do tlačových farieb, čím zlepšujú ich adhézne vlastnosti a odolnosť voči vode a iným vplyvom. V papierovom priemysle sa kolofónia pridáva do lepidiel alebo náterov na zlepšenie pevnosti a odolnosti papiera.

Farmaceutický priemysel

Kolofónia sa používa aj v farmaceutickom priemysle ako zložka v niektorých mastiach, géloch a krémoch. Vďaka svojim adhéznym a antibakteriálnym vlastnostiam podporuje hojenie rán, zároveň zlepšuje konzistenciu a stabilizuje zloženie týchto prípravkov.

Tradičné a alternatívne použitie

V tradičnej medicíne sa kolofónia používala ako hojivý prostriedok na rany, podráždenia kože či reumatické bolesti. V alternatívnych odvetviach, ako je napríklad aromaterapia, sa využíva jej prijemná vôňa a upokojujúce účinky na myseľ a telo.

Kolofónia je fascinujúca prírodná živica s bohatým využitím v rôznych odvetviach. Jej jedinečné vlastnosti, ako sú adhéznosť, flexibilita a odolnosť, nájdu uplatnenie v hudbe, priemysle, elektronike či farmaceutike. Prírodný charakter a široké spektrum možností využitia robia kolofóniu cenným materiálom, ktorý si zaslúži našu pozornosť a rešpekt.

 

Pozri celú ponuku kolofónie

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz