Fóliovníky
Fóliovník je ideálny na ochranu rastlín pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a umožňuje optimálne množstvo slnečného žiarenia pre ich rast. Fóliovník sa v tejto úlohe ukázal ako lepšie riešenie ako agrotextília alebo bežná fólia na zakrytie posedu, pretože umožňuje vetranie a chráni rastliny pred prehriatím a napadnutím hubami. Fóliovník pomáha zvýšiť úrodu a tempo rastu rastlín a predĺžiť sezónu ich rastu od februára do novembra, čo predstavuje takmer 3/4 roka bez ohľadu na poveternostné podmienky.
#showmore#
Fóliovník alebo skleník?
Ak plánujete pestovať pod krytom a máte na výber fóliovník alebo skleník – hoci tunely sú známe aj ako fóliovníky, majú množstvo odlišností – okrem ziskovosti spojenej s rozsahom pestovania rastlín, ďalšie argumenty treba zvážiť a porovnať, ako napríklad:
- Cena - kúpa malého fóliového tunela stojí okolo 110€. Aj ten najjednoduchší skleník stojí takmer 500€.
- Zakrytie konštrukcie - sklo alebo plexisklo je tiež oveľa vyššie náklady ako fólia, ale dajú sa použiť dlhšie ako ona.
- Montáž - Polystyrén si svojpomocne postaví takmer každý, pričom skleník by mala postaviť firma, ktorá sa týmto druhom prác zaoberá.
- Stavebná mobilita – fóliové tunely sa dajú ľahko premiestniť na iné miesto, pričom skleník je trvalou konštrukciou.
- Podmienky pestovania - skleníkové hospodárenie umožňuje predĺžiť vegetačné obdobie o niekoľko týždňov a poskytuje stabilnejšie teploty. Záhradné fóliové tunely lepšie chránia rastliny pred spálením rastlín, pretože viac rozptyľujú slnečné svetlo. Lepšiu kontrolu vetrania umožňuje aj fóliový tunel s bočnými okienkami.
PVC trubice alebo kovové rámy?
Fóliovníky sú konštrukcie, ktoré umožňujú pestovať rastliny v optimálnych podmienkach. Na výrobu skeletu fóliovníkov sa často používa PVC trubica, ktorá je ľahká a jednoducho manipulovateľná. Avšak, ak hľadáte maximálnu pevnosť a stabilitu, mali by ste zvážiť kovový rám. Ten je schopný odolať silnému vetru a umožní lepšie fungovanie tunela. Pri umiestňovaní fóliových tunelov by ste mali zabezpečiť, aby boli chránené pred vetrom, napríklad umiestnením v blízkosti budov alebo živých plotov. Kvalitný kovový rám by mal byť pozinkovaný, čo zlepšuje jeho odolnosť proti korózii a teplotným výkyvom a tým predlžuje životnosť celej konštrukcie.
Akou fóliou mám prekryť fóliovník?
Perforovaná fólia má výhodu v lepšej cirkulácii vzduchu, čo znamená, že fóliovník môže byť vetraný menej často, čím sa rastliny uchránia pred hubovými chorobami. Na druhej strane, udržiavanie teploty a vlhkosti vzduchu v takejto fólii je náročnejšie, pretože fólia bez perforácie je schopná efektívnejšie udržiavať stálu vlhkosť a teplo vo vnútri. Fóliovníky s bočnými oknami, ktoré sú chránené sieťou proti hmyzu, umožňujú ľahšie regulovať vetranie a kontrolovať úrodu bez nutnosti vstupovať do tunela.
Druh fólie na fóliovníky
Pri výbere fólie je dôležitá jej priepustnosť svetla a gramáž, ktorá by nemala byť menšia ako 100g/m2 pre jednu sezónu a 140g/m2 pre viacsezónnu fóliu. Dôležitý je aj stupeň ochrany pred ultrafialovým žiarením, ktorý je označený symbolom UV s príslušným číslom, ktoré udáva, koľko sezón bude ochrana aktívna. Napríklad UV-4 znamená štyri ročné obdobia. Fóliovníky s bočnými oknami a moskytiérou uľahčujú správne vetranie a kontrolu úrody bez nutnosti vstupovať do tunela. Fóliu je možné jednoducho vymeniť nákupom novej, ktorá bude vhodná pre veľkosť fóliovníka.
Rozmery fóliových tunelov
V amatérskych záhradách pre osobné použitie sa často nachádzajú nízke tunely s fóliou (výška do 150 cm). Tieto tunely sa zvyčajne používajú na zakrytie rastlín na krátky čas, pretože ručná starostlivosť v takomto tuneli by bola nepohodlná. Pre dlhodobé chovné účely je výhodnejší fóliovník s výškou aspoň 2 metre. Šírka štandardnej fólie sa zvyčajne pohybuje medzi 200 a 300 cm. Do malých záhrad sa odporúčajú užšie tunely, širšie zase umožňujú lepšie využitie obrábanej plochy. Výber dĺžky tunela závisí najmä od dostupného priestoru, potrieb pestovateľa a času, ktorý môžeme pri práci s ním stráviť.
Kde a ako postaviť fóliovník?
Najmä na miestach s veľa slnečného svetla počas dňa, a nie v tieni budov alebo stromov, je ideálne umiestniť fóliový tunel. Najvhodnejšie je umiestniť dlhšiu stranu tunela na juh, aby sa fólia mohla čo najviac ohriať. Keďže fóliové tunely nie sú dekoratívne stavby, je vhodné ich umiestniť na menej exponované časti pozemku. Odporúča sa dodržať aspoň metrový odstup od hranice nášho pozemku, aby sa predišlo prípadným reakciám susedov a zabezpečil sa ľahší pohyb v tuneli.
Fóliový tunel treba chrániť pred silným vetrom a umiestniť ho na rovnú plochu s pevným upevnením. Je dobré chrániť ho pred vetrom pomocou dodatočnej zábrany, ako je napríklad živý plot.
Čo sa sadí vo fóliovníku?
Fóliové tunely sú ideálne pre pestovanie náročných druhov rastlín alebo pre tých, ktorých chceme urýchliť rast. Tunely umožňujú pestovať takmer všetky rastliny v ich ranom štádiu. Na jar sa najlepšie hodí pestovať v tuneloch hlávkový šalát, reďkovku alebo kaleráb. Neskôr sa môžete pokúsiť pestovať kvety a ovocie z teplejších oblastí, ako sú paradajky, papriky, uhorky, baklažány alebo melóny. Výrobný cyklus sa môže opakovať niekoľkokrát za sezónu. Treba však dbať na to, aby si susedné rastliny neškodili alebo neprekrývali sa. Rozmiestnite svoje plodiny podľa kalendára na sezónu a pripravte sa na úrodu!
Najpredávanejšie
Hlavné funkcie šírka: 200 cm dĺžka: 300 cm výška: 200 cm plocha: 6m2 šírka dverí: 80 cm výška dverí: 180 cm počet okien: 6 ks obojstranne...