Elektroinštalácia
Srdcom celého elektroinštalačného materiálu, či elektroinštalácie, je rozvádzač V ňom totiž končí celá kabeláž a z neho je možnosť ovládať celú elektrickú sieť. Jeho súčasťou by mali byť nadprúdové a zvyškové prúdové zariadenia a tiež vnútorné vybavenie na ochranu pred atmosférickými a spínacími prepätiami.
#ShowMore#
Zemniaci kábel sa privádza do rozvádzača zo spoja umiestneného v línii plotu alebo z vnútorného vedenia (zvyčajne z drôtov vtiahnutých do izolačnej rúrky).
Silové rozvádzače - z čoho sa skladajú? Inštalácia
Nadprúdová ochrana , t. j. ističe reagujúce na preťaženie alebo skrat v chránenom obvode, sa volí podľa zaťaženia obvodu a charakteru z neho napájaných prijímačov.
Prúdové chrániče majú za úlohu reagovať na akékoľvek náhle zmeny, napríklad poškodenie izolácie kábla alebo napájaného zariadenia, a v krátkom čase odpojiť obvod od napätia tak, aby nevzniklo nebezpečenstvo pre ľudí alebo požiar a zároveň tak chránite aj samotné spotrebiče.
V rodinných domoch sú inštalované dve skupiny prúdových chráničov:
hlavné - s rozdielovým prúdom 300 alebo 500 mA - chrániace pred požiarom spôsobeným prerezaním alebo poškodením inštalácie alebo elektrického zariadenia;
zabezpečenie jedného alebo viacerých obvodov (reziduálny prúd 30 alebo 10 mA), vypnutie napájania v prípade poškodenia izolácie alebo náhodného dotyku konca vodiča bez izolácie alebo kontaktu pod napätím a ochrana užívateľov pred úrazom elektrickým prúdom.
Vo vybraných situáciách je možné namiesto dvoch samostatných ističov použiť jeden – prúdový chránič s nadprúdovým modulom – ktorý plní obe funkcie.
Obvody sa navrhujú a vyrábajú podľa charakteru miestnosti a spôsobu povrchovej úpravy stien. V miestnostiach, chodbách a iných suchých a vykurovaných miestnostiach, ako aj na prechodne vlhkých miestach (napríklad kúpeľne) sa inštalácia jednožilových káblov v potrubí alebo plochých zásuvných káblov umiestňuje pod omietku alebo do omietky.
Vo vlhkých miestnostiach alebo s neomietnutými stenami sú cez hornú časť stien vedené viacžilové káble alebo potrubia, do ktorých sú vtiahnuté jednotlivé vodiče.
Jednofázové (230 V) obvody sú trojvodičové a trojfázové (230/400 V) - päťvodičové. Zaťaženie na jednofázovom okruhu by nemalo presiahnuť 2-3 kW a na trojfázovom okruhu - 10 kW.
Na inštaláciu sa používajú rôzne typy jednožilových alebo viacžilových káblov. Jednožilové káble majú kovové jadro a plastovú izoláciu a sú určené na inštaláciu do elektroinštalačných rúrok. Nesmú byť voľne položené, pretože nemajú ochranné nátery. V inštaláciách pod omietku sa používajú aj ploché zásuvné káble.
Výrobcovia používajú rôzne označenia vodičov, preto si pri ich kúpe dôkladne skontrolujte prierez vodiča, izolačné napätie, účel použitia a farbu izolácie jednotlivých vodičov, najmä PE (zeleno-žltý) a nulový vodič N (modrý). ) vodič. Nemali by ste kupovať a používať necertifikované káble.
Potrubie v podomietkovej inštalácii sa podobne ako pri podomietkových kábloch ukladá pred omietnutím podkladu. Hrubšie by mali byť vedené vo vytesaných brázdách. Do trubíc sú vtiahnuté jednožilové vodiče typu DY s plastovou izoláciou. Priemer rúrky sa volí podľa počtu a prierezu žíl a podmienok kladenia. Ťahanie viacžilových lankových drôtov do rúrok namiesto jednotlivých nemá technické opodstatnenie a zbytočne predražuje montáž.
- Zdroje energie
- Vypínače Zásuvky
- Elektroinštalačné káble
- Organizácia kabeláže
- Modulárne prístroje
- Zabezpečenie domu
- Elektroinštalačné náradie
- Elektronické súčiastky