Detská jedálenská stolička - ako vybrať?

Detská jedálenská stolička na kŕmenie detí je mimoriadne užitočná výbava a rodičia, ktorí ju používali, si po čase bez nej nevedia predstaviť kŕmenie dieťaťa. Stoličky však môžu byť rôzne – ako si vybrať tú najlepšiu?

Detská jedálenská stolička je praktickou pomôckou pri podávaní jedla bábätku. Dieťa v nej sedí v pohodlnej a bezpečnej polohe, nemôže spadnúť a zároveň sa učí správnym reflexom, pričom opatrovateľka získava voľnosť pohybu.

Odkedy môže byť dieťa umiestnené v detskej jedálenskej stoličke?

Okamžite sa však vynára otázka – od akého veku môže byť dieťa umiestnené do detskej jedálenskej stoličky? Bábätká môžu byť v detskej jedálenskej stoličke kŕmené spravidla len vtedy, keď sa už vedia samé posadiť, t. j. od 8. alebo 9. mesiaca veku. V skutočnosti však môžete skúsiť umiestniť svoje dieťa na detskú stoličku, keď jeho strava presahuje materské mlieko, t. j. viac ako 6 mesiacov. Niekedy však dieťa musí začať prijímať inú stravu skôr, ako sa naučí samo sedieť – napríklad keď zo zdravotných dôvodov nemôže jesť prírodné mlieko a musí jesť upravené mlieko. Aby takéto dieťa neprepadlo do chudokrvnosti, musí začať prijímať viac tuhej stravy z lyžičky – čo však robiť s batoľaťom, ktoré ešte nevie sedieť? a z bezpecnostnych dovodov sa neda krmit poleziacky? No a práve vtedy by ste mali začať používať vhodnú stoličku na kŕmenie. Samozrejme, 4- či 5-mesačné bábätko nemôžete dať do sedačky príliš dlho. Ak je to na vysokej stoličke možné, potom zvoľte pre dojča polohu v pololeži a dávajte mu porcie jedla.

Ako posadiť dieťa pri kŕmení?

Ak je to možné - rovno. Dieťa by sa nemalo ani predkláňať, ani zakláňať, ani trup nesmie padať do strán. Hlava by sa tiež nemala nakláňať žiadnym smerom. Dieťa by tiež malo mať ramená voľne spustené a nepredkladať ich – v inej polohe by jedlo len ťažko prehĺtalo. Nohy musia byť podopreté a ohnuté v pravom uhle k telu. Keď dieťa omrzí sedieť, mimovoľne sa začne nakláňať, šmýkať, zakláňať hlavu – je to znamenie, že je čas vziať ho z vysokej stoličky. Namiesto toho môžu byť umiestnené na stehnách, ak by jedlo malo pokračovať. Väčšina detských jedálenských stoličiek je však navrhnutá s ohľadom na pohodlie detí a umožňuje im dokončiť jedlo.

Perfektná detská stolička na kŕmenie

Správne skonštruovaná detská stolička na kŕmenie, okrem toho, že je stabilná, by mala spĺňať niekoľko kritérií: mala by podporovať celý chrbát batoľaťa s panvou a spodnou časťou chrbtice, ako aj oblasť vo výške lopatiek a umožňovať voľnosť pohybu. hornej časti tela. Vysoké stoličky by mali byť podľa možnosti vybavené aj možnosťou nastavenia výšky a hĺbky sedu, ako aj polohy dosky stola (podnosu) a prípadne operadla. To je však zvyčajne potrebné, keď sa multifunkčná stolička používa aj na iné účely ako len na stravovanie. Vysoké stoličky na kŕmenie detí by mali byť pre ne pohodlné, ale nie príliš mäkké, aby sa do nich drobci nezaborili a nezaujali tak nesprávnu polohu, napríklad posúvaním ramien dopredu. Navyše príliš mäkký sed batoľa nestimuluje k aktivite, ale skôr ho leniví. Vysoké stoličky na kŕmenie by mali spĺňať praktické požiadavky – umožňovať ľahké vkladanie a vyberanie dieťaťa, byť pohodlné pri preprave, ľahko sa čistiť a jednoducho zložiť a rozložiť (úplne aj v prípade odnímateľných častí).

Dôležitá je úprava veľkosti

Vysoká stolička by mala byť vždy prispôsobená výške a hĺbke veľkosti dieťatka. Nemal by byť príliš objemný ani šmykľavý, aby sa v ňom dieťa nešmýkalo. Preto by ste mali venovať pozornosť možnosti vnútorného nastavenia, prispôsobenia nastavenia stoličky podľa fyzického vývoja dieťaťa, prípadne korigovať rozmery interiéru vhodnými vložkami. Možnosť nastavenia výšky sedadla dieťaťa sa hodí aj vtedy, keď si sedadlo chceme posunúť k vlastnému stolu a prispôsobiť ho výške dosky stola. Dobré sedačky na kŕmenie majú aj opierku nôh na podopretie nožičiek bábätka, najlepšie aj nastaviteľnú.

Na čo si dať pozor pred kúpou?

Na trhu je dostupných veľa vysokých stoličiek so širokým výberom. Pri výbere stoličky na kŕmenie by sme sa okrem vyššie spomenutých čo najširších možností nastavenia mali zamerať aj na ďalšie vlastnosti, ktorými daný produkt disponuje:

Poťah by mal byť vyrobený z materiálu, ktorý sa ťažko špiní a ľahko sa čistí, najlepšie snímateľný.

Horná časť stoličky by mala byť dosť široká, s obmedzovačmi, ktoré dieťaťu sťažujú odhodiť to, čo je na nej. Hodiť sa bude možnosť rozloženia dosky stola, aby bolo možné premiestniť stoličku s väčším dieťaťom k jedálenskému stolu. Uistite sa, že stoličke nechýba opierka nôh .

Prípustné zaťaženie by nás malo znepokojovať, ak s rastom dieťaťa hodláme stoličku používať dlhšie.

Rám musí byť pevný, najmä stabilný a dobre vyvážený, aby sa detská stolička nemohla prevrátiť, aj keď sa dieťa prudko posúva.

Kolesá môžu a nemusia prísť vhod. Niektorým užívateľom to dokonca prekáža, no aj tak môžu uľahčiť premiestňovanie stoličky z miesta na miesto. Ak má stolička kolieska, bude užitočné ich uzamknúť .

Estetické hodnoty - stojí za to vybrať stoličku, ktorá sa bude dieťaťu páčiť a ktorá sa hodí do bytu. Stojí za to venovať pozornosť farbám, vzorom, textúre materiálov a kvalite spracovania.

Vonkajšie rozmery stoličky sa oplatí skontrolovať, keď je byt malý alebo sa má stolička používať v úzkej miestnosti: stoličku je lepšie zvoliť s menším rozstupom nôh, aby ste o ne nezakopli, nezavadzali zachytí sa na inom zariadení a ľahko sa zmestí do rohu, keď sa nepoužíva. Riešením môže byť aj skladacia stolička.

Prečo sa oplatí mať detskú stoličku?

Detské jedálenské stoličky pre deti výrazne zvyšujú ich bezpečnosť a komfort ako aj pohodlie rodičov pri kŕmení. Môžu byť tiež použité na hranie s deťmi alebo na kozmetické procedúry. Niektoré modely stoličiek umožňujú zmenu polohy do ľahu, rovnako ako autosedačky - vďaka tomu sa dajú využiť napríklad aj na uspávanie dieťaťa na miestach, kde nemáme detskú postieľku. Na trhu sú dostupné modely od úplne jednoduchých až po multifunkčné a s doplnkovou výbavou. Od toho sa odvíja aj cena – nájdu sa tie, ktoré stoja menej ako 50 €, ale niekedy aj nad 100€. Väčšinu modelov je možné kúpiť za sumy medzi 70 - 110€. Nezabúdajte, že drahšie neznamená vždy lepšie – rozhodovať by mali potreby detí a tie naše, preto treba podľa nich vyberať ideálnu stoličku. Pabex ponúka ich široký a pestrý výber.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz