Ako vybrať tablet pre deti

Ako vybrať tablet pre deti a študentov? Vzdelávacie, herné, či výučbu na diaľku?

Tablet pre deti nemusí byť iba tabletom na zábavu. Zariadenie je možné použiť aj ako učebnú pomôcku, napríklad na sledovanie vzdelávacích filmov alebo používanie vzdelávacích aplikácií rozvíjajúcich rôzne druhy zručností. Vybrané modely dokážu nahradiť notebook aj počas diaľkového vzdelávania. Ak sa teda pýtate, aký tablet pre dieťa kúpiť, odporúčame vám nášho sprievodcu, v ktorom vám poradíme, čo vybrať: vzdelávací tablet alebo tablet na hry? Alebo možno riešenie, ktoré bude perfektnou kombináciou týchto dvoch možností?

tablet pre deti

Čo ponúka tablet pre deti? Existujú vzdelávacie hry a aplikácie?

Bez ohľadu na vek slúži detský tablet predovšetkým ako nástroj zábavy. Užitočný najmä počas dlhej cesty autom, kedy ho možno použiť na počúvanie audiokníh, sledovanie rozprávok a filmov a používanie rôznych typov aplikácií. A hoci nie každý rodič dovolí najmenším používať tablet, existujú zaujímavé tabletové hry pre deti, ktoré môžu pomôcť pri učení sa zapamätávania, rozvíjaní motoriky alebo poznávaní farieb, čísel, písmen a tvarov. To, samozrejme, nie sú jediné funkcie tabletov pre deti. Prístup na internet umožňuje starším deťom vyhľadať si potrebné materiály do školy, prípadne ho využiť ako e-knihu na čítanie kníh a obľúbených literatúr.

Vzdelávací tablet pre dieťa vo veku 2,3,4,5,6 rokov - je to dobrý nápad?

Zaujíma vás, aký je vhodný vek vášho dieťaťa na používanie tabletu? Na otázku, kedy kúpiť dieťaťu tablet, sa nedá jednoznačne odpovedať. Technológie vstúpili do sveta okolo nás a nadobro sa v ňom udomácnili. Používanie mobilných zariadení teda nie je ničím výnimočným a neschopnosť orientovať sa v tomto svete môže mať aj negatívne dôsledky.

Edukačný tablet pre 2-ročné dieťa alebo tablet pre predškoláka je väčšinou interaktívna hračka, obsahujúca niekoľko jednoduchých hier, ktorá umožňuje aj počúvanie hudby a riekaniek primeraných veku dieťaťa. Dať takému malému dieťaťu „skutočný“ tablet môže byť riskantné. Vaše batoľa si možno neuvedomuje, že s touto hračkou sa nesmie hádzať, aby sa nepoškodila.

Väčšie deti používajú sofistikovanejšie zariadenia, teda klasické tablety. Za zmienku stojí, že dotykový displej a intuitívne ovládanie nerobí najmenším problémy pri ovládaní týchto zariadení.

Tablet pre 5-ročné alebo 6-ročné dieťa môže obsahovať množstvo zaujímavých pamäťových a logických hier, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu rozvíjať jeho predstavivosť. Rodičovi stačí zriadiť Google Play alebo Microsoft účet a prístup do obchodu vám umožní stiahnuť si stovky zaujímavých aplikácií. Samozrejme, nemali by ste očakávať, že vaše dieťa bude používať iba vzdelávací obsah. Tablet je nástroj určený na vzdelávanie aj zábavu. Čas dieťaťa tak v tomto veku začne vypĺňať prístup k videoobsahu na YouTube či rôznym závodným, športovým či dobrodružným hrám.

Tu stojí za to zdôrazniť úlohu rodičov, aby na jednej strane umožnili deťom spoznávať svet, ktorý ich zo všetkých strán obklopuje, a na druhej strane jasne definovali pravidlá používania mobilných zariadení a ovládania obsah. Dôležité je, že čas strávený pred tabletom nie je len zabíjaním času, ale prináša aj výchovné hodnoty.

je vhodny tablet pre deti

Oplatí sa kúpiť vzdelávací a herný tablet pre študentov vo veku 7 do 10 rokov?

Školáci okrem štandardného využívania tabletu na zábavné účely hraním, sledovaním filmov či komunikáciou s priateľmi cez Skype či Messenger môžu a dokonca by mali tablet využívať aj na vzdelávanie.
Tablety pre študentov, teda ako tablet pre 7-ročné dieťa, tak aj tablet pre 9-ročné či 10-ročné dieťa, by mali mať pokročilejšie parametre a veľkú obrazovku. V časoch dištančného vzdelávania stačí 10-palcový tablet na vedenie online lekcií alebo vyhľadávanie potrebných vzdelávacích materiálov. Na tablete pre 8-ročné a staršie dieťa je možné riešiť matematické úlohy, učiť sa pravopis či jazyky.

Ako vybrať tablet pre dieťa, čo treba zvážiť pri výbere?

Pýtate sa, ktorý tablet pre 8-ročné alebo 10-ročné dieťa? Staršie deti sa dobre orientujú vo svete technológií a veľmi dobre vedia, aké nástroje im môžu byť užitočné pri učení a hre. Oplatí sa vypočuť si ich potreby a konfrontovať ich s prízemnejšími aspektmi, teda kvalitou daného tabletu a jeho cenou. V prvom prípade sú určujúce technické parametre vrátane plynulého chodu, za ktorý je zodpovedný procesor, a obrazovka pre pohodlné vyhľadávanie informácií na internete, používanie okamžitých správ, čítanie elektronických kníh, sledovanie filmov a hranie hier. Aj keď je na trhu veľa modelov tabletov, oplatí sa vybrať si kvalitné zariadenie za rozumnú cenu.

Tablet pre študentov - pozrite si ponuku tabletov >>
tablety pre deti

Čo je lepšie? Android, alebo Windows?

Trhu dominujú tablety s Androidom aj Windows. Ak sa pýtate, ktorá z nich bude pre vaše dieťa lepšia, mali by ste vedieť, že obe majú určité obmedzenia a sú určené na trochu iné účely. Preto sa ich oplatí spoznať, pretože nič nie je horšie ako tablet, ktorý nespĺňa očakávania.
Chcete kúpiť tablet so systémom Windows pre dieťa? Ide o pomerne univerzálny systém a dajú sa naň nainštalovať akékoľvek aplikácie. Takýto tablet určite odporúčame starším školákom a študentom.


Na druhej strane Android tablet pre dieťa je zameraný viac na hranie, ako na tvorbu, či učenie. Preto je vhodný skôr pre mladšie deti. V obchode Play je samozrejme množstvo vzdelávacích aplikácií, no očakávania ohľadom komfortu pri vytváraní poznámok či dokumentov sa môžu ukázať ako komplikovanejšie, oproti windowsu.

Oplatí sa kúpiť dieťaťu tablet s klávesnicou?

Tablet s Windows, ku ktorému môžete dodatočne pripojiť klávesnicu alebo myš sa zmení na notebook. Skvele sa teda bude hodiť nielen do práce, ale napríklad aj na vzdelávanie na diaľku. Vyberte si ho, ak je základnou úlohou zariadenia, ktoré hľadáte pre dieťa, pomáhať pri vytváraní prezentácií, dokumentov alebo referátov.

kruger matz tablet
Vyskúšajte tablet 2 v 1 od Kruger & Matz, ideálny pre štúdium a prácu na diaľku >>

Výkon tabletu pre dieťa, zvládne vzdelávacie hry a aplikácie každý tablet?

Môže sa zdať, že na výkone v tablete pre dieťa veľmi nezáleží. Aj keď je nepravdepodobné, že deti budú využívať najpokročilejšie hry dostupné v Obchode Play, výbava by nemala byť žiadnym obmedzením. Preto sa oplatí skontrolovať, aký procesor je v zariadení použitý a koľko RAM využíva. Pre plynulý chod operačného systému a najdôležitejších aplikácií budete potrebovať minimálne dvoj alebo štvorjadrový procesor s taktom okolo 1,4 GHz a 2 GB RAM.

Rozlíšenie a veľkosť obrazovky?

Okrem operačného systému a výkonu je dôležitá aj veľkosť tabletu. Pre menšie deti sa môžu 7” tablety ukázať ako lepšie riešenie vďaka svojim kompaktným rozmerom, ktoré umožnia pohodlné používanie aj malým rukám. Za zmienku tiež stojí, že na trhu dominujú 7-palcové tablety s Androidom. Tento typ zariadenia preto deti využijú najmä na zábavu, využívanie edukačných hier alebo sledovanie filmov.

Pre staršie dieťa môže byť zase optimálnym riešením 10-palcový tablet. Ide o zariadenie v plnom zmysle slova. Veľká obrazovka zaisťuje pohodlnú prácu, napríklad sledovanie filmov, videokomunikáciu s priateľmi a vďaka svojim rozmerom a hmotnosti sa ľahko zmestí do tašky alebo batohu bez nadmerného zaťaženia. 10 palcov zaručuje pohodlný pracovný priestor, takže je to perfektné zariadenie aj pre použitie doma, napríklad pri učení na diaľku. Pri výbere 10-palcového tabletu pre dieťa máme aj oveľa väčší výber operačného systému.

Pri rozbore, aké parametre by mal mať tablet pre dieťa, stojí za zváženie aj rozlíšenie obrazovky. Čím je vyššia, tým lepšie, pretože obrázky budú oveľa jasnejšie. Pre 7-palcové zariadenia je minimálna hodnota 1280x800 px (HD), zatiaľ čo 10-palcové tablety by mali mať rozlíšenie obrazovky 1920x1080 pixelov (FULL HD). 

Detský tablet do auta a s WIFI

Tablet je ideálne zariadenie na cesty. A hoci by sa dal využiť napríklad na navigáciu, rodičia vedia, že vhodným zamestnaním dieťaťa je pokoj pri predĺžených hodinách jazdy. A nič nezaberie toľko času ako obľúbená rozprávka alebo hranie na tablete.

Samozrejme na to, aby ste tablet do auta pre deti mohli využívať na 100%, potrebujete internet. Môžete si kúpiť model s interným 4G modemom, ale to je možnosť, ktorá výrazne zvyšuje cenu zariadenia. Preto, ak chcete lacné riešenie, oplatí sa vybrať tablet pre deti s wifi. Takéto zariadenie jednoducho pripojíte k sieti, no ak sa pýtate, čo robiť, aby ste mali internet v tablete aj na cestách, odpoveď je veľmi jednoduchá. Počas cestovania môžete využiť hotspot v telefóne.

Je možné zapnúť rodičovskú kontrolu na každom tablete?

Na internete je množstvo obsahu, ktorý nie je vhodný pre malé deti. Preto je dôležité, aby mal rodič pod kontrolou, čo jeho dieťa sleduje alebo aké hry hrá. Na to slúži rodičovský zámok tabletu, ktorý umožňuje obmedziť funkčnosť tabletu a prispôsobiť ho potrebám dieťaťa.

V prípade Android tabletov je možné ovládanie cez nastavenia zariadenia, bez nutnosti inštalácie ďalších aplikácií. Stačí v nastaveniach pridať nový profil používania dieťaťa a vhodne obmedziť jeho práva, t.j. vybrať aplikácie venované veku dieťaťa, zakázať možnosť používania webových prehliadačov či sociálnych sietí.

Ďalšou možnosťou rodičovskej kontroly je stiahnutie vhodných aplikácií, ako je napríklad Family Link pre Android. Môžete tak zabrániť inštalácii nových aplikácií, náhodným platbám či prehliadaniu webu. Možnosť rodičovskej kontroly vám umožňuje nielen vybrať aplikácie, ktoré môže dieťa používať, ale tiež vám umožňuje obmedziť čas používania aplikácie aj samotného zariadenia.

Aký tablet mám vybrať pre dieťa alebo študenta? Ktorý si kúpiť, aby bol najlepší?

Aký tablet mám vybrať pre dieťa alebo študenta?

Dúfame, že vyššie uvedené informácie vám pomôžu zodpovedať otázku, aký tablet vybrať pre dieťa. Samozrejme, aspektov, ktoré treba zvážiť, je viac a jedným z nich je aj cena zariadenia.

 

Lacný tablet pre dieťa, ktorý si vybrať?

Je ľahké vybrať lacný a dobrý tablet pre vaše dieťa? Záleží na tom, aká je základná funkcia tohto zariadenia? Dobrý tablet pre dieťa, ktorý sa používa len na zábavné účely, ako je hranie hier alebo sledovanie videí, nemusí byť drahý. Pre ľudí, ktorí nechcú preplácať, máme dobré informácie, do 350 PLN si môžete kúpiť hladké, 7-palcové zariadenie, ktoré splní potreby nielen najmladších používateľov.


Ak máte naopak väčší záujem o vzdelávací tablet pre deti ako o tablet pre deti, ktorý vám umožní nielen sledovať filmy a hrať hry, ale aj získavať informácie z internetu, príp. , používajte video a aplikácie vzdialeného učenia, môžete si vybrať väčšie 10-palcové zariadenie s pokročilejšou špecifikáciou - napríklad tablet 2 v 1 dostupný od Kruger & Matz, ktorý kombinuje funkcie tabletu a notebooku.

 

Akú tabletu pre dieťa na sväté prijímanie kúpiť?

Tablet je nepochybne dokonalým spoločenským darčekom pre dievčatá aj chlapcov. Tretáčik dokáže naplno využiť potenciál zariadenia, a preto stojí za zváženie, aký tablet na prijímanie zvoliť?

V prípade, že je váš rozpočet obmedzený, vyberte si model Androidu, ktorý bude lacnejší ako ten, ktorý je vybavený systémom Windows. Ak však uvažujete o tablete pre dieťa na sväté prijímanie do 1000 PLN, odporúčame napríklad model EDGE 1088 , teda tablet s klávesnicou. Takýto spoločenský darček bude pre dieťa perfektný a veľmi užitočný, pretože vám umožní pohodlne písať eseje alebo vytvárať poznámky a zároveň neobmedzuje obsah zábavy. Garantujeme, že to radi využijú aj rodičia ;)
Aký je dobrý vzdelávací a herný tablet vybrať?
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz