Televízor na stenu - ako vybrať držiak a v akej výške zavesiť televízor?

Upevnenie televízora na stenu je veľmi jednoduché a pohodlné riešenie, vďaka ktorému môžete zmeniť charakter interiéru a získať ďalší priestor v miestnosti. Všetko, čo musíte urobiť, je zakúpiť si správny TV držiak a pripevniť ho na stenu.

V článku sa dozviete:
 • Kedy sa oplatí namontovať televízor na stenu?
 • V akej výške zavesiť televízor?
 • Aký držiak na TV? Čo treba zvážiť?
 • Ako zavesiť televízor - pokyny krok za krokom
 • Na akú stenu je možné zavesiť televízor?
 • TV na stene - ako skryť káble?
Kedy sa oplatí namontovať televízor na stenu

Kedy sa oplatí namontovať televízor na stenu?

Montáž televízora na stenu má mnoho výhod. Ak máte ešte na výber – televízor na televíznom stojane alebo na stenu – určite si ich prečítajte.
 • Montáž televízora pomocou držiaka sa odporúča najmä pre televízory s veľkou uhlopriečkou z estetických a praktických dôvodov – postavenie na skrinku zaberá oveľa viac miesta. Získate tak priestor navyše vo svojom dome.
 • Estetika - televízor namontovaný na stene sa hodí do moderného aj tradičného interiéru a vďaka možnosti schovania káblov sa zbavíte zbytočného chaosu.
 • Znížite náklady – nemusíte míňať čas a peniaze na výber správnej TV skrinky. Kúpa kľučky je jednoduché, rýchle a hlavne lacné riešenie.
 • Bezpečnosť detí – TV na stenu nie je deťom prístupná. Môžete si byť istí, že vaše dieťa, ktoré využije chvíľu vašej nepozornosti, televízor nezhodí.


V akej výške zavesiť televízor?

Aby ste mohli zavesiť televízor na stenu, musíte správne určiť výšku, v ktorej bude namontovaný. To je veľmi dôležité, ak chcete pohodlne sledovať svoje obľúbené programy. Preto treba v prvom rade brať do úvahy rozmery televízora. 32-palcový televízor zavesíme do inej výšky a 50- alebo 65-palcový do inej výšky.
 
V akej výške zavesiť televízor
 • V akej výške zavesiť televízor v obývačke? Výška, do ktorej televízor zavesíte, závisí aj od výšky pohovky a výšky používateľa. Všeobecne sa uznáva, že v menších miestnostiach, napríklad v obývačke alebo spálni, by mal byť stred obrazovky vo výške očí diváka. Zrak by mal byť prirodzene zaostrený na obrazovku, a to sa dosiahne tak, že televízor namontujete tak, že línia pohľadu smeruje nad stredovú líniu televízora. Vo väčších obývačkách sedia diváci ďalej od televízora, preto by mal byť prijímač umiestnený o niečo vyššie. A hoci by sa výška mala vyberať individuálne, všeobecne sa uznáva, že najlepšia výška na zavesenie televízora je 100 – 110 cm od podlahy.
 • V akej výške zavesiť televízor v spálni? Televízor v spálni by mal byť v takej výške, aby zabezpečil pohodlné pozeranie v ľahu aj sedení na posteli. Nič nedokáže pokaziť večerné premietanie filmu viac ako pretrvávajúca bolesť krku spôsobená nesprávnou montážou televízora. Predpokladá sa teda, že optimálna výška obrazovky je cca 30 stupňov nad zornou líniou a cca 180 cm od podlahy. V tomto prípade je ideálnym riešením použiť TV držiak s nastaviteľným uhlom sklonu, ktorý zaručí vyšší komfort sledovania.>> Ponuka Pabex - držiaky na tv – kliknite! >>


Aký držiak na TV? Čo treba zvážiť?

Aký držiak na TV
 
Ak ste sa rozhodli pripevniť televízor na stenu, mali by ste zvážiť nasledujúce parametre:

 • Ako vybrať držiak podľa hmotnosti televízora a uhlopriečky obrazovky

  Aby ste si vybrali ten správny držiak, musíte najskôr skontrolovať uhlopriečku a hmotnosť vášho televízora. 50- alebo 65-palcový TV držiak nemôže byť príliš malý. Existujú úchytky, ktoré vám umožnia uchytiť zariadenia do 30 kg, ako aj také, na ktoré bez problémov zavesíte televízor s nosnosťou až 75 kg! Zlé prispôsobenie môže ohroziť stabilitu celej konštrukcie a spôsobiť poškodenie. Preto je najlepšie kúpiť držiak, ktorý má rozsahy napr. 37 "-70", vďaka čomu udrží ako menší televízor napr. 40", tak keď príde čas vymeniť televízor za väčší, bez problémov sa dá použiť aj na montáž. Skontrolujte si teda oba parametre a vyberte si držiak, ktorý zodpovedá veľkosti a hmotnosti vášho televízora. V špecifikácii TV držiakov Kruger & Matz nájdete obe maximálne zaťaženie,

 • Čo je štandard VESA?

  Čo je štandard VESA
   
  Medzinárodná norma VESA definuje rozstupy montážnych skrutiek používaných v TV prijímačoch všetkých výrobcov. Informácie o štandarde VESA nájdete v technických špecifikáciách každého televízora. Ak ho však nemôžete nájsť, môžete ho ľahko určiť sami meraním zvislej vzdialenosti medzi spodným a horným otvorom (prvé číslo v značke) a vodorovne medzi ľavým a pravým otvorom (druhé číslo v značke). Štandard VESA môže byť napríklad 50 x 50 mm, 75 x 75 mm, 100 x 100 mm, 200 x 100 mm alebo 200 x 200 mm.

  Ak je vami vybraný držiak kompatibilný so štandardom na televízore a rozmery a nosnosť sú rovnaké, montáž zariadenia na stenu bude hladká a jednoduchá.

 • Akú vzdialenosť medzi televízorom a stenou umožňuje držiak?

  Pri výbere držiaka treba brať do úvahy charakter vášho interiéru a umiestnenie televízora. Ak chcete, aby váš televízor čo najlepšie priliehal k stene, nezabudnite, že existujú modely, ktoré zaručujú minimálnu vzdialenosť napríklad 5 cm. S pokročilým nastavením uhlov obrazovky však v tomto prípade nerátajte. Títo držitelia majú v tomto smere veľmi obmedzené možnosti. Tie s funkciou regulácie do 90 stupňov horizontálne zase potrebujú viac miesta – ich vzdialenosť od steny môže byť až 40 cm.

 • Rukoväť s nastaviteľným uhlom sklonu

  Rukoväte dostupné na trhu ponúkajú veľa možností vhodného umiestnenia obrazovky. To je možné vďaka funkcii vertikálneho a horizontálneho nastavenia. V závislosti od modelu môžete obrazovku otočiť až o +/- 90 stupňov doprava alebo doľava a +/- 20 stupňov nahor alebo nadol. Ide o ideálne riešenie pre majiteľov bytov vybavených obývacou izbou s kuchynským kútom – keď si môžu pozrieť svoj obľúbený film pri príprave jedla, ako aj v spomínaných spálňach.

 • Výškovo nastaviteľná rukoväť

  Ak máte radi maximálny komfort, môžete zvážiť kúpu držiaka, ktorý vám umožní nastaviť výšku zásteny. Toto riešenie umožňuje nastaviť televízor presne do polohy, ktorú potrebujete.Ako zavesiť televízor - pokyny krok za krokom

Nemusíte byť pokročilý kutil, aby ste mohli držiak namontovať na stenu. Všetko, čo musíte urobiť, je mať doma vŕtačku a postupovať podľa nižšie uvedených pokynov krok za krokom:
 1. Určite výšku, v ktorej chcete zavesiť televízor, a označte stredový bod obrazovky na stene.
 2. Zarovnajte stred držiaka so stredom obrazovky vyznačeným na stene.
 3. Skontrolujte, či bude držiak namontovaný rovnomerne - môžete to urobiť pomocou vodováhy alebo použiť držiak Kruger & Matz so vstavanou vodováhou, vďaka čomu bude montáž držiaka na televíznu stenu oveľa jednoduchšia.
 4. Označte miesta pre montážne otvory.
  Ako zavesiť televízor
   
 5. Vyvŕtajte montážne otvory do steny a vložte do nich hmoždinky.
 6. Pomocou dodaných skrutiek pripevnite držiak televízora k stene.
 7. Priskrutkujte televízor k držiaku.

Montáž televízora na stenu
 

Na akú stenu je možné zavesiť televízor?

Pri inštalácii zohľadnite materiál steny RTV. Ak je tehla alebo betón, nebudete mať problém s osadením kľučky. Neodporúčame však montovať televízor priamo na steny z mäkkých materiálov ako je sadrokartón. Táto konštrukcia sa môže ukázať ako krehká a príliš slabá na to, aby podopierala televízor, čo môže viesť k jeho poškodeniu.


Montáž televízora na sadrokartónovú stenu

Ľuďom, ktorí majú doma RTV stenu zo sadrokartónu, odporúčame pri inštalácii televízora použiť špeciálne hmoždinky typu „Molly“, ktoré sú oveľa efektívnejšie ako tie klasické. Najistejším riešením však bude vyrobiť špeciálnu konštrukciu z hliníkových profilov na uchytenie čapov alebo osadiť doplnkovú konštrukciu, napríklad z drevenej dosky alebo OSB dosky, na ktorú sa priskrutkujú skrutky madla.


TV na stene - ako skryť káble?

Pred zložením televízora si treba premyslieť, čo s káblami? Stojí za to ich skryť, aby sa nezaviedol chaos, ktorý pokazí estetiku interiéru. Pozrite si tri najlepšie spôsoby, ako skryť televízne káble, aby nepoškodili interiér.
 • Nainštalujte zásuvky za prijímač a zvoľte vhodnú dĺžku káblov tak, aby neprečnievali televízor.
 • Maskovacia lišta - najjednoduchší a najrýchlejší spôsob skrytia káblov. Namontujete ho na stenu tak, že skryjete káble k televízoru.
 • Sada káblovodu v stene - žľab s otvormi, cez ktoré môžete vložiť a pripojiť káble.
Montáž televízora - ako skryť káble
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz