Najlepšie freestyle kolobežky

Vybrať si tú najlepšiu freestyle kolobežku dá zabrať aj odborníkovi. Trh ponúka veľké množstvo kvalitných kolobežiek. V tomto článku vám s výberom pomôžeme. 

(ilustračný obrázok – freestyle kolobežka)

Kto si raz vyskúša klasickú kolobežku do mesta, zrejme jej nadobro prepadne. Tento malý, skladný a rýchly dopravný prostriedok má veľa výhod. Jazdenie kolobežkou po meste má však svoje limity, jazdu si neužijete tak ako chcete, a na rôzne freestylové kúsky môžete rovno zabudnúť. Ak sa vám kolobežkovanie zapáči, určite zatúžite aj po freestylovom štýle jazdenia, na ktorý samozrejme potrebujete freestylovú kolobežku. Tú cestnú by ste rôznymi výskokmi, brzdením a zrýchľovaním zbytočne zničili. Na trhu nájdete stovky kvalitných freestylových kolobežiek, a v tomto článku sa pozrieme na to, ako ich vyberať.

Ako začať s freestyle kolobežkovaním? 

 

  • Predpokladá sa, že pred tým máte zvládnuté jazdenie na klasickej kolobežke. Pretože ak nie, na tej freestylovej si môžete ublížiť, ak neovládate samotnú techniku kolobežkovania. 



  • Ak ste začiatočník, nechajte si poradiť od skúsenejších a rôzne triky sa učte od základov, a pridávajte iba postupne. Na začiatok by ste sa mali naučiť hlavne brzdiť. Výhodou pri freestyle kolobežky je to, že si môžete napríklad dokúpiť brzdu, a „vyšperkovať“ ju podľa svojich predstáv.

 

  • Aj keď si pri jazde na freestyle kolobežke veríte, nikdy ale naozaj nikdy nezabudnite na prilbu. Tá vám môže pri páde doslova zachrániť život. Pády na tvrdých povrchoch v skateparku sú veľmi nepríjemné, preto je ochrana viac než nevyhnutná. Ako začiatočníci by ste nemali zabudnúť ani na chrániče na kolená či lakte.

 

  • Apropo, skatepark. S freestyle kolobežkou nejazdite na väčšie diaľky po meste či na polorozbitej ceste pred domom. Zbytočne by ste si ju zničili. Keďže sa jedná o freestyle kolobežky, je logické že sú určené na jazdenie v rôznych interiérových a exteriérových skateparkoch, a na asfaltových cestách na to určených.

Prečo by ste mali vyskúšať freestyle kolobežkovanie?

  • Pretože je to zábava! Freestyle kolobežka chytí za srdce každého, kto má v sebe dušu dieťaťa. Je jedno koľko máte rokov, ak zvládnete techniku jazdy, freestyle kolobežkovanie vám bude robiť veľkú radosť. Navyše sa pri tomto športe vyplavujú endorfíny, spoznáte podobne ladených ľudí, z ktorých sa môžu stať vaši priatelia a navyše si precvičíte celé telo pri predvádzaní rôznych kúskov na kolobežke.

Ako vyberať tie najlepšie freestyle kolobežky

Výber freestyle kolobežky je jednouchý, ak sa budete držať týchto pravidiel:

 

  • Podľa výšky jazdca – to znamená, čím vyšší jazdec, tým vyššie riadidlá. Na niektorých kolobežkách sa dajú riadidlá nastavovať do požadovanej výšky, no už pri kúpe treba na toto myslieť. Dajme tomu, že ak je výška jazdca 170 cm, tak výška riadidiel by mala byť 70 cm. Riadidlá nesmú byť príliš nízke ( zhoršilo by vám to koordináciu na kolobežke), ani príliš vysoké (tu by nastal zase problém pri skákaní a praktizovaní rôznych trikov na kolobežke). Rozhodne platí, že najlepšie je buď poradiť sa v predajni alebo si riadidlá vyskúšať. Na e – shope taktiež nájdete tabuľky, kde si jednoducho vyhľadáte vašu výšku a k tomu prislúchajúcu výšku kolobežky.
  • Podľa veku – vo všeobecnosti platí, že freestyle kolobežky pre začiatočníkov sú určené viac menej pre deti, a klasické pre dospelých. Tiež sa môžete držať rovnice, že kolobežky s riadidlami do 70 cm sú ručené pre mladších jazdcov, a tie od 70 cm a viac pre dospelých. Ak je však jazdec začiatočník a dospelý, samozrejme treba aj výšku kolobežky prispôsobiť jeho výške.
  • Podľa kvality prevedenia a materiálov – na trhu nájdete freestyle kolobežky s ľahkou hliníkovou konštrukciou ( táto býva drahšia), alebo s robustnejšou oceľovo – hliníkovou konštrukciou, pričom práve pre začiatočníkov sa odporúča na začiatok trochu ťažšia konštrukcia.
  • Podľa dosky – pri freestyle kolobežkách sa taktiež odporúča vyberať tie so širšou nášľapnou doskou, ktorá je zároveň aj pohodlnejšia a dovoľuje jazdcovi robiť rôzne streetové triky a skoky. Pozor! Samotná doska by nemala mať príliš ostré hrany na bokoch,  pretože prevedenie trikov by mohlo byť nebezpečné. Dosky bývajú v rôznych dĺžkach, začínajúc od 45 až do 60 cm.
  • Podľa riadidiel – už sme si povedali, že by mali byť prispôsobené výšky jazdca, no povieme si aj niečo o ich šírke a tvare. Štandardne pri najlepších freestylových kolobežkách bývajú riadidlá širšie, čo umožňuje jednoduché ovládanie aj pri náročných kúskoch. Riadidlá sa ďalej delia podľa tvaru a sklonu, pričom na trhu nájdete T – bar riadidlá (sú v tvare písmena T), a Y – bar riadidlá (ktoré majú sklon v tvare písmena Y). Lepší úchop riadidiel si môžete poistiť kvalitnými gripmi na freestyle kolobežku.
  • Podľa koliesok – ako pri cestných, tak aj pri freestylových kolobežkách platí, že existuje niekoľko druhov koliesok. Väčšina ľudí má zrejme zafixované, že freestyle kolobežky majú malé kolieska a tie cestné zase väčšie. No nie vždy to býva pravidlom. Všeobecne však platí, že väčšie koliesko jazdí rýchlejšie, no to menšie je zase jednoduchšie na ovládanie pri street trikoch. Štandardný rozmer koliesok pri najlepších freestyle kolobežkách je okolo 110 mm. Okrem toho, na trhu sa stretnete aj s plnými kolieskami (tieto sú ideálne do streetparkov,) ako aj s kolieskami s lúčovým stredom, ktoré sú vhodné na street štýl jazdy na asfalte. 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz