Alkohol meter - Váš sprievodca kontrolou alkoholu v krvi

Pozri celú ponuku našich alkohol testerov

Každý z nás sa stretol s otázkou, či je po konzumácii alkoholu stále schopný ovládať svoje auto alebo či by bolo lepšie zvolať taxi. V tejto situácii nám môže pomôcť zariadenie, ktoré nám umožní zmerať obsah alkoholu v krvi - alkohol meter. V tomto článku sa dozviete, ako funguje alkohol meter, aké typy sú dostupné na trhu a ako ich správne používať.

Ako funguje alkohol meter?

Alkohol meter, tiež známy ako alkohol tester, funguje na základe detekcie alkoholu vo vydychovanom vzduchu. Alkohol v krvi sa z časti vyparí do pľúc, kde sa mieša s dychom. Keď človek dýcha do alkohol metra, senzory v zariadení analyzujú koncentráciu alkoholu vo vzduchu a na základe toho vypočítajú obsah alkoholu v krvi (OAK). Výsledky sú zvyčajne zobrazované v promiloch alebo v percentách.

Typy alkohol metrov

Na trhu sú dostupné rôzne typy alkohol metrov, ktoré sa líšia vo veľkosti, presnosti, cene a použitých technológiách. Medzi najbežnejšie patria:

Polovodičový alkohol meter

Tieto zariadenia sú relatívne lacné a malé, čo im umožňuje byť prenosnými a ľahko prístupnými. Používajú polovodičový senzor na detekciu alkoholu vo vzduchu. Avšak, ich presnosť môže byť nižšia a časom sa môžu opotrebovať.

Elektrochemický alkohol meter

Tieto zariadenia sú presnejšie a spoľahlivejšie, ale zároveň aj drahšie. Elektrochemické senzory v nich reagujú s alkoholom a generujú elektrický prúd, ktorý sa následne prepočíta na koncentráciu alkoholu vo vzduchu. Tento typ alkohol metra sa často používa v profesionálnom prostredí, ako sú policajné kontroly.

Ako správne používať alkohol meter?

Pre čo najpresnejšie meranie alkoholu v krvi je dôležité dodržiavať niekoľko zásad:

  1. Počkajte aspoň 20 minút po poslednom konzumovanom nápoji - alkohol v ústach môže skresliť výsledky merania.
  2. Vyhnite sa fajčeniu alebo konzumácii potravín pred meraním, pretože môžu ovplyvniť výsledok.
  3. Vždy používajte čistý a suchý nástavec na alkohol meter, aby ste predišli kontaminácii vzorky.
  4. Dýchnite hlboko a rovnomerne do zariadenia. Povrchové dýchanie môže skresliť výsledok.
  5. Pred každým meraním prečítajte návod na použitie, aby ste sa oboznámili so špecifickými pokynmi pre váš alkohol meter.

Alkohol meter je užitočným nástrojom, ktorý nám môže pomôcť zistiť, či sme schopní bezpečne ovládať svoje auto po konzumácii alkoholu. Je dôležité si uvedomiť, že aj keď nám alkohol meter poskytuje určitú predstavu o našej hladine alkoholu v krvi, nesmie byť považovaný za stopercentne spoľahlivý. Preto by sme sa vždy mali riadiť zdravým rozumom a ak máme aj len najmenší pocit, že sme pod vplyvom alkoholu, mali by sme sa radšej zdržať jazdy a hľadať iné spôsoby dopravy. Dôležité je preto nielen vedieť, ako používať alkohol meter správne, ale aj mať zodpovedný a bezpečný prístup k alkoholu.

Pozri celú ponuku našich alkohol testerov

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz