Ako vybrať soundbar

Plánujete kúpu audio zariadenia, ktoré vylepší zvuk vašej televízie a zvažujete, aký soundbar si vybrať? Navštívte nášho sprievodcu, v ktorom vám poradíme, na čo si dať pozor pred kúpou soundbaru a predstavíme vám tie najatraktívnejšie modely v rôznych cenových kategóriách.

V príručke sa dozviete:

 • Čo je to soundbar a ako funguje? Čo to robí?
  • Stavba soundbaru
  • Zvukový panel Dolby Atmos, čo to znamená?
  • Je soundbar vhodný na počúvanie hudby?
  • Čo znamená počet kanálov na soundbare?
  • Dajú sa k soundbaru pripojiť ďalšie reproduktory?
  • Má soundbar rádio?
 • Oplatí sa kúpiť soundbar? Čo by ste mali vedieť pred kúpou?
 • Aký TV soundbar by ste si mali vybrať? Rebríček zvukových panelov Kruger & Matz
  • Lacný a dobrý soundbar s Bluetooth až do 200 €: Ghost 2.0
  • Soundbar s Dolby Atmos až do 1 200 €: Odyssey 3.1
  • Najlepší TV soundbar do 2 000 €: Odyssey 5.1
 • Soundbar a domáce kino: je to to isté?
 • Montáž Soundbaru: Kam mám umiestniť alebo zavesiť Soundbar?

Čo je to soundbar a ako funguje? Čo to robí?

Aký je zmysel soundbaru a ako funguje? Mnoho ľudí pri výbere zvukového systému uprednostňuje kúpu soundbaru. Toto zariadenie je kompaktné, zaberie málo miesta a poskytuje kvalitnejší zvuk ako reproduktory televízora.

Soundbar je tenký pásik, ktorý sa dokonale integruje s televízorom bez ohľadu na to, či ho umiestnite pred alebo pod neho. Soundbar sa ľahko nastavuje a nevyžaduje veľa znalostí alebo pozornosti na prispôsobenie sa konkrétnym parametrom alebo pracovným podmienkam. Vďaka jednoduchej konštrukcii sú soundbary relatívne lacné.

Soundbar bol vynájdený s cieľom zlepšiť zvuk televízora, poskytnúť mu dynamickú škálu, hĺbku v nízkych tónoch a jasnejšiu reprodukciu zvukovej scény. Vďaka intenzívnemu rozvoju priemyslu súvisiaceho s výrobou soundbarov, sú dnes k dispozícii pokročilejšie a komplexnejšie konštrukcie, ktoré ponúkajú množstvo rôznych funkcií a sú schopné nahradiť aj systémy domáceho kina.

Ak vás zaujíma, ako soundbar funguje, jedná sa o audio zariadenie v tvare pásika, ktoré obsahuje integrované zosilňovače, reproduktory a signálovú časť predzosilňovača s rôznymi typmi konektorov. Vzhľadom na cenu a vybavenie môžu mať soundbary rôzne jednoduchšiu alebo zložitejšiu konštrukciu.

Stavba soundbaru

Najlacnejšie a najjednoduchšie zvukové lišty sa skladajú z jednej lišty, ktorá je pripravená na použitie ihneď po vybalení z krabice. Tento typ konštrukcie často využíva širokopásmové reproduktory, ktoré pokrývajú celé užitočné frekvenčné pásmo, a efektívne zosilňovače triedy D. Tieto zosilňovače sú podporované systémami impulzného napájania, ktoré poskytujú vysoký výkon a zaberajú len málo miesta vo vnútri lišty.

Príkladom takejto konštrukcie je model Ghost 2.0, ktorý sa vyznačuje zaujímavým dizajnom, pretože môže fungovať jednak ako typická napájacia lišta umiestnená v blízkosti televízora, ale aj (po rozdelení lišty na dva samostatné tenké stĺpiky) ako dvojkanálový reproduktorový systém spolupracujúci napríklad s počítačom. Model Kruger & Matz Ghost 2.1 SE je soundbar s prídavným aktívnym subwooferom. Vďaka tomuto riešeniu je schopný efektívnejšieho ozvučenia väčších miestností, pričom generuje basy s oveľa väčšou hmotou, hĺbkou a prieraznosťou.

Kruger & Matz ponúka aj rozsiahlejšie konštrukcie v podobe pásika vybaveného oveľa väčším počtom reproduktorov, spolupracujúcich s aktívnym subwooferom. Medzi takéto kombinácie patrí soundbar Odyssey 3.1 a Odyssey 5.1. Tieto drahšie soundbary, ktoré ponúkajú viac funkcií prenosu AV signálu, sú zvyčajne vybavené väčším počtom rôznych typov konektorov. Tieto dve najpokročilejšie jednotky majú HDMI vstupy aj výstupy s funkciou ARC, čím umožňujú spoluprácu s najnovšími zariadeniami domáceho kina, napríklad najnovšími televízormi alebo Blu-ray prehrávačmi, dekódovaním signálu vo formáte Dolby Atmos.Pozrite si ponuku soundbarov Pabex >>Zvukový panel Dolby Atmos, čo to znamená?

Vybavený zvukovým panelom Dolby Atmos Soundbar je v súčasnosti najmodernejším zariadením tohto typu, ktoré dokáže spracovať signál v tomto najnovšom a najefektívnejšom zvukovom formáte kina. V súčasnosti vychádza mnoho Blu-ray diskov v tomto audio formáte, vďaka čomu aj doma bude môcť divák zažiť úchvatnú prezentáciu filmovej stopy, a to vďaka soundbaru vybavenému dekodérom Dolby Atmos.

 

Na plnú reprodukciu formátu Dolby Atmos, dodatočne certifikovaného spoločnosťou IMAX Enhanced, potrebujete vysoko vyvinutý systém domáceho kina, s ktorým sa dokážu vyrovnať iba drahé a vysoko pokročilé systémy domáceho kina. Vďaka intenzívnemu vývoju kompaktných zariadení, ktorými soundbary bezpochyby sú, sa však prehrajú aj filmové stopy vo formáte Dolby Atmos, no aj o niečo menej pôsobivé.Soundbar od Dolby Atmos – pozrite si ponuku Kruger & Matz >>Je soundbar vhodný na počúvanie hudby?

V súčasnej dobe môže byť každý soundbar použitý nielen na prehrávanie zvuku z televízora, ale aj na prehrávanie hudby v stereo alebo vo viackanálovom režime. Bez ohľadu na to, či signál pochádza zo zdroja ako je CD prehrávač alebo internetové rádio, alebo z tabletu či smartfónu prostredníctvom technológie Bluetooth. Všetko závisí od všestrannosti soundbaru a predovšetkým od toho, či je daná jednotka vybavená špecifickými audio vstupmi a technológiou Bluetooth alebo Wi-Fi.Čo znamená počet kanálov na soundbare?

Každý soundbar, od najjednoduchších jednotiek až po tie najrozsiahlejšie, je vybavený špecifickým počtom reproduktorov podporovaných určitým počtom zosilňovačov. Podľa pokročilosti zariadenia rozoznávame soundbary schopné pracovať v systéme 2.0, 2.1, 3.1 alebo 5.1.

Kruger & Matz ponúka každý takýto typ soundbaru. V závislosti od počtu podporovaných kanálov môže zvukový panel výrazne zlepšiť kvalitu zvuku televízora (dokonca aj tie najjednoduchšie návrhy pracujúce v systéme 2.0 alebo 2.1 tu budú dobre fungovať). Môže však fungovať aj ako systém domáceho kina, ktorý je schopný produkovať zvuk vo forme podobnej tej, ktorú ponúkajú zložité viackanálové systémy, často založené na AV prijímači pracujúcom s mnohými reproduktormi.

Stojí za zváženie, či v závislosti od potrieb investovať do drahšieho soundbaru s väčším počtom podporovaných kanálov, alebo sa obmedziť na klasickú, dvojreproduktorovú jednotku, akou je Ghost 2.0. Ak by sme chceli len vylepšiť zvuk z televízora, môže byť tento model soundbaru úplne dostatočnou voľbou.Dajú sa k soundbaru pripojiť ďalšie reproduktory?

Všetko závisí od toho, aký máme soundbar. Zariadenia, vrátane modelov Kruger & Matz, zvyčajne nemusia byť kvôli svojej autonómii vybavené ďalšími reproduktormi pre soundbar, pretože pásik, ktorý pôsobí ako jednotka s viacerými reproduktormi, má všetky potrebné reproduktory na obnovenie charakteru zvuk typický pre viac či menej zložité systémy. Všetko však závisí od toho, aký model si vyberieme. Môžete si vybrať najjednoduchšie pásy pracujúce v systéme 2.0 alebo zložitejšie, vybavené reproduktormi schopnými podporovať systém 5.1 - v takejto situácii nie sú potrebné ďalšie reproduktory.Má soundbar rádio?

Chcete si kúpiť soundbar s rádiom? V podstate všetky soundbary vybavené technológiou Bluetooth sú schopné podporovať internetové rádiá alebo akúkoľvek hudobnú službu. Každý smartfón alebo tablet, ako aj notebook môže fungovať ako prehrávač internetového rádia, a teda byť zdrojom zvukového signálu pre soundbar vybavený technológiou Bluetooth.

Oplatí sa kúpiť soundbar? Čo by ste mali vedieť pred kúpou?

Soundbar je zariadenie, ktoré zahrňuje mnoho funkcií a vlastností stereo zariadení a zariadení pre domáce kino, ale zároveň sa vyznačuje malými rozmermi a kompaktnou konštrukciou. To znamená, že ide o jednoduché a ľahko ovládateľné zariadenie, ktoré zaberá málo miesta a je vynikajúcou alternatívou pre minimalistov, najmä v miestnostiach s obmedzeným priestorom. Ak sa teda snažíte minimalizovať veľkosť svojich audio zariadení, soundbar je skvelou voľbou. Odporúčame vám tiež vybrať si zariadenie, ktoré je mimoriadne jednoduché a ľahko ovládateľné.


Aký TV soundbar by ste si mali vybrať? Rebríček zvukových panelov Kruger & Matz

Kruger & Matz ponúka oba soundbary určené pre náročnejších používateľov, ktorí chcú získať zvuk podobný tomu, čo dokážu viackanálové systémy domáceho kina. V ponuke si nájde to svoje aj každý, kto si chce pri zachovaní rozumnej ceny užiť lepší zvuk, než ponúka priemerný televízor.

Pre prvú skupinu sú najvhodnejšie také soundbary ako Ghost 2.0 alebo Ghost 2.1 vybavené aktívnym subwooferom. Pre tých najnáročnejších sú určené ďalšie dva, ale aj drahšie modely - Odyssey 3.1 alebo Odyssey 5.1, ktoré ponúkajú lepšiu výbavu a vyššiu funkčnosť.Lacný a dobrý soundbar s Bluetooth až do 200 €: Ghost 2.0

Máte záujem o soundbar do 200 €? Ghost 2.0 je najkompaktnejšia a zároveň najjednoduchšia jednotka spomedzi zariadení Kruger & Matz tohto typu. Vďaka malým rozmerom a možnosti vytiahnutia dvoch nezávislých stĺpikov z pásika sa tento model osvedčí nielen ako typický TV soundbar, ale aj ako počítačový reproduktorový systém. Medzi audio vstupmi má Ghost 2.0 populárny analógový 3,5 mm koaxiálny vstup, ako aj digitálny optický, takže ho možno efektívne pripojiť k TV aj počítaču. A vďaka technológii Bluetooth môžete využiť aj bezdrôtový prenos hudobného signálu zo smartfónu alebo tabletu a vychutnať si zvuk veľkých hudobných zdrojov z internetových služieb.

 

 

Ghost 2.0 pre svoje obmedzené možnosti neponúkne v domácom kine tak rozsiahly a efektný zvuk. Výhodou tohto soundbaru je však nízka cena a možnosť premeny pásika na dva nezávislé stereo reproduktory.

Ghost je dostupný aj vo verzii 2.1, navyše na báze aktívneho bezdrôtového subwoofera, vďaka čomu sa tento model bude lepšie hodiť na premietanie filmov, ale aj do väčších miestností. Ak sa teda pýtate, ktorý soundbar do 600 € si vybrať, tento režim bude perfektnou ponukou.Soundbar s Dolby Atmos až do 1 200 €: Odyssey 3.1

Ak vás však zaujíma, ktorý soundbar do 1000 € stojí za zváženie, odporúčame vám model Odyssey 3.1. Toto zariadenie má celkom štyri zabudované reproduktory a je schopné pracovať v najjednoduchšom systéme domáceho kina 3.1 a je tiež schopné reprodukovať zvuk vo formáte Dolby Atmos vďaka použitiu viackanálového mixovania zvuku 5.1.2 až do 3.1. .

 

Zároveň ide o najlacnejší soundbar v ponuke Kruger & Matz vybavený HDMI vstupmi a výstupom s funkciou Return Channel (ARC). Odyssey 3.1 funguje bezdrôtovo aj s aktívnym subwooferom, vďaka čomu dokáže dodať širokospektrálny zvuk v oblasti basov. Vďaka všetkým týmto riešeniam možno Odyssey 3.1 považovať za soundbar ponúkajúci efektný zvuk, no stále za rozumnú cenu.Najlepší TV soundbar do 2 000 €: Odyssey 5.1

Pre tých, ktorí si plánujú kúpiť soundbar do 2 000 €, odporúčame najlepšie vybavený model v ponuke Kruger & Matz - Odyssey 5.1. V tenkom a elegantnom soundbare je nainštalovaných osem reproduktorov.

Odyssey 5.1 funguje bezdrôtovo s aktívnym subwooferom a ponúka najširšiu sadu konektorov spomedzi všetkých soundbarov Kruger & Matz. Vďaka viacreproduktorovému dizajnu dokáže Odyssey 5.1 reprodukovať zvukové efekty vo formáte Dolby Atmos ešte €šie a intenzívnejšie.

Soundbar a domáce kino: je to to isté?

Pri rozhodovaní o kúpe viackanálového zvukového systému sa často vyskytuje otázka, či si má človek zvoliť domáce kino alebo soundbar. Soundbar môže byť v niektorých situáciách vhodnou náhradou za systém domáceho kina, pretože ponúka podobný zvuk a zároveň sa vyznačuje jednoduchou a rýchlo uskutočniteľnou inštaláciou. Na druhej strane, systémy domáceho kina sú vynikajúcou voľbou pre priestory, ktoré sú oveľa väčšie, alebo pre tých, ktorí sa neuspokoja s ničím menej ako s nekompromisným zvukom.

Montáž Soundbaru: Kam mám umiestniť alebo zavesiť Soundbar?

Ak sa zaujímate o to, ako umiestniť soundbar, aby ste mohli využiť všetky jeho funkcie, možno sa vám naskytla otázka, či ho môžete zavesiť nad televízorom. Všeobecne platí, že soundbar by mal byť umiestnený v pozícii počúvania, teda približne vo výške našich uší, keď sedíme na kresle alebo na pohovke. Môže byť aj o niečo nižšie, ale nikdy nie nad televízorom alebo blízko stropu. Príliš vysoké umiestnenie soundbaru vedie k nekontrolovaným odrazom zvukových vĺn a zhoršeniu kvality zvuku, najmä v stredných a nízkych frekvenčných pásmach. Toto môže mať vplyv aj na charakteristiku frekvenčnej odozvy v oblasti vysokých tónov.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz