Ako vybrať záložný zdroj ku kotlu ?

Hoci záložné zdroje pre kotle si každým rokom získavajú na popularite, stále veľa ľudí nevie, že tento typ zariadení zohráva veľmi dôležitú úlohu v celej inštalácii ústredného kúrenia. S vhodným záložným zdrojom ku kotlu vo vašej domácnosti môžete chrániť svoj vykurovací systém pred potenciálne ďalekosiahlym zlyhaním. V tejto príručke sa dozviete okrem iného, aký druh záložného zdroja ku kotlu je potrebné brať do úvahy a ktorý záložný zdroj ku kotlu bude najlepší.

mceclip1-1

V príručke sa dozviete:

  • Čo treba zvážiť pri výbere záložného napájacieho zdroja pre pec?
    • Napájanie UPS
    • Čo to znamená, že napájací zdroj má pevnú fázu a plnú sínusoidu?
    • Aké ochrany by mal mať zdroj záložného napájania?
    • Čo určuje dobu zálohovania zdroja záložného napájania?
    • Napájanie kachlí so vstavanou batériou alebo samostatnou?
    • Ďalšie prevádzkové režimy záložných zdrojov napájania
  • Čo musíme vedieť pred výberom núdzového napájacieho zdroja pre kotolňu?
  • Aký zdroj záložného napájania (UPS) zvoliť pre kotol, čerpadlo alebo kotolňu ústredného kúrenia? Ceny

Čo treba zvážiť pri výbere záložného zdroja ku kotlu?

Na trhu je veľa modelov záložných zdrojov ku kotlu, takže aby ste si vybrali ten najvhodnejší pre váš vykurovací systém, musíte vziať do úvahy niektoré z najdôležitejších parametrov. Pri výbere najlepšieho záložného zdroja ku kotlu pre plynový sporák na eko-uhlie alebo do krbu si najskôr v dokumentácii skontrolujte, koľko elektriny takýto sporák spotrebuje. K tomu treba pripočítať špičkovú spotrebu ostatných vykurovacích zariadení zaradených do celého vykurovacieho systému vrátane externých čerpadiel.

Ďalšou otázkou pri výbere správneho záložného zdroja ku kotlu je informácia, ako dlho má byť zachovaná prevádzka zariadení vykurovacieho systému po výpadku prúdu. Modely dostupné na trhu môžu podporovať napájanie až 24 hodín. Pri výbere záložného zdroja ku kotlu je potrebné zvážiť tieto faktory, aby ste zaistili nepretržitú prevádzku vykurovacieho systému aj počas výpadku energie.

Napájanie záložných zdrojov


Na trhu sú dostupné záložné zdroje ku kotlu s rôznym maximálnym výkonom, napr. 300 W, 500 W, 1200 W a dokonca aj 1600 W. Maximálny príkon nástenných kotlov, ako je kondenzačný plynový kotol, je zvyčajne do 150 W. Ak sa teda pýtate, aký záložný zdroj ku kotlu pre plynovú pec si vybrať, na ochranu pred výpadkom prúdu vám postačí zariadenie s výkonom 300 W.

Na druhej strane, stojaci kotol s väčším zásobníkom TÚV a potrebnou inštaláciou čerpadla bude mať oveľa väčší výkon, takže záložný zdroj ku kotlu preň musí byť oveľa výkonnejší. Pri výbere záložného zdroja ku kotlu je dôležité zohľadniť výkon vášho vykurovacieho systému a zvoliť zariadenie, ktoré bude schopné napájať všetky potrebné zložky aj v prípade výpadku prúdu.

Čo to znamená, že záložný zdroj ku kotlu má pevnú fázu a plnú sínusoidu?

Niektoré zariadenia, ako sú plynové sporáky alebo ventilátory, snímajú fázu a musia byť napájané čistým sínusovým prúdom. Preto je dôležité, aby záložný zdroj ku kotlu, ku ktorému budú pripojené, mal pevnú fázu, teda neprehodil vo výstupnej zásuvke svorku nula "N" s fázou "L" bez ohľadu na to, či funguje od 230V siete alebo 12V batérie. Okrem toho musí takýto záložný zdroj ku kotlu generovať čistý sínusový prúd na výstupe.

Ak teda máte doma zariadenie, ku ktorému potrebujete pripojiť záložný zdroj ku kotlu s konštantnou fázou a generujúcim na výstupe čisto sínusový prúd, pozrite si modely KEMOT zo série PROsinus. Tieto záložné zdroje ku kotlu sú navrhnuté tak, aby poskytovali stabilné napájanie pre zariadenia, ktoré vyžadujú pevnú fázu a čistý sínusový prúd.


Vyberte si ten správny záložný zdroj napájania s konštantnou fázou v ponuke Pabex >>


Akú ochranu by mal mať záložný zdroj ?


Pre plnohodnotnú ochranu vášho domova pred výpadkom vykurovacieho systému je dôležitým parametrom pri výbere záložného zdroja ku kotlu jeho doba odozvy na výpadok prúdu a ako rýchlo dokáže prejsť na batériovú prevádzku. Čím kratšie, tým lepšie. Preto v procese výberu záložného zdroja ku kotlu zvážte modely, ktoré zapínajú núdzové napájanie v priebehu niekoľkých milisekúnd.

Okrem toho by záložný zdroj ku kotlu mal mať ochranu proti preťaženiu, skratu, príliš vysokému a príliš nízkemu napätiu. Vďaka tomu, keď ste mimo domova, či už mimo práce alebo dlhšej cesty, máte pokoj a záruku bezpečnej prevádzky vykurovacieho systému vo vašej domácnosti. Tieto ochranné funkcie záložného zdroja ku kotlu zabezpečujú, že váš vykurovací systém bude chránený pred potenciálnymi problémami, čím znižujú riziko výpadku a zvyšujú spoľahlivosť celého systému.

Čo určuje dobu zálohovania záložného zdroja ku kotlu?

Keď kotol napojený na záložný zdroj ku kotlu v dôsledku poruchy stratí prístup k elektrickej energii, záložný zdroj ku kotlu okamžite prejde do núdzového režimu, pričom energiu bude čerpať z batérie. Táto zmena je taká rýchla, že keď je zariadenie napájané zo záložného zdroja ku kotlu, beží hladko a bez výpadkov. Ako dlho však bude môcť v prípade výpadku prúdu napájať k nemu pripojené zariadenia, závisí len od batérie, ktorá je preň zvolená.

Výdrž záložného zdroja ku kotlu je úzko spojená s kapacitou jeho batérie. Pri výbere záložného zdroja ku kotlu je preto dôležité zohľadniť kapacitu batérie a požadovanú dobu zálohovania pre váš vykurovací systém. Čím väčšia je kapacita batérie, tým dlhšie dokáže záložný zdroj ku kotlu udržať napájanie zariadenia v prípade výpadku prúdu. Je však potrebné brať do úvahy aj spotrebu a výkonnosť zariadení, ktoré budú napájané zo záložného zdroja ku kotlu, aby ste si mohli vybrať ten najlepší model pre vaše potreby.

Napájanie kotla so vstavanou batériou alebo samostatnou?

Pýtate sa, či kúpiť záložný zdroj ku kotlu s batériou? Možnosť so vstavanou batériou určite vyzerá esteticky a zaberá menej miesta vo vašej kotolni. Ide však o neefektívne riešenie, pretože väčšinou takáto vstavaná batéria v záložnom zdroji ku kotlu nemusí byť práve najkvalitnejšia a má malú kapacitu, ktorá stačí na niekoľko či niekoľko minút prevádzky. A aj keď by ste sa rozhodli pre kúpu externej väčšej batérie, sada 2v1 vám väčšinou nedáva možnosť pripojiť ju.

Aby bola zabezpečená najvyššia kvalita núdzového napájania, mala by byť pre záložný zdroj ku kotlu zvolená vhodná externá batéria. Výber optimálnej batérie je možné vykonať podľa približného vzorca: záťaž 100 W = odber 10 A z batérie. Týmto spôsobom si môžete udržať efektívne a spoľahlivé zálohovanie kotla v prípade výpadku prúdu, čo je veľmi dôležité pre nepretržitú prevádzku vykurovacieho systému v vašej domácnosti. Záložný zdroj ku kotlu s externou batériou ponúka väčšiu flexibilitu a lepšiu kontrolu nad kapacitou zálohovania.

Ďalšie prevádzkové režimy záložných zdrojov ku kotlu

Stále sa pýtate, na čo slúži záložný zdroj ku kotlu? Okrem toho, čo je zrejmé, súvisiace s bezpečnosťou vašej vykurovacej inštalácie, majú záložné zdroje ku kotlu rozsiahlu funkčnosť. Podľa potreby môžete využiť núdzový režim záložného zdroja ku kotlu s funkciou nabíjania, ktorá premieňa 12V DC dodávané z externej batérie na 230V AC a dobíja externú batériu. Ďalšou možnosťou je režim usmerňovača, vďaka ktorému záložný zdroj ku kotlu dobíja externú batériu. Zariadenie môže pracovať aj v režime meniča, pričom jednosmerné napätie 12V DC transformuje z batérie na striedavé napätie 230V AC.

Aktuálny prevádzkový stav záložného zdroja ku kotlu môžete skontrolovať na LED displeji každého zariadenia. Veľký, dobre čitateľný displej zobrazuje okrem iného vstupné napätie, výstupné napätie a úroveň frekvencie, ako aj záťaž a úroveň batérie. Týmto spôsobom si môžete udržať kontrolu nad prevádzkou záložného zdroja ku kotlu a zabezpečiť nepretržitú prevádzku vykurovacieho systému vo vašej domácnosti.

Čo musíme vedieť pred výberom núdzového napájacieho zdroja ku kotlu?

Pred výberom núdzového napájacieho zdroja pre kotolňu je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Jedným z nich je maximálny príkon vášho vykurovacieho systému, ktorý ovplyvní výkon záložného zdroja, ktorý je potrebný na jeho správne fungovanie. Ďalším faktorom je doba odozvy zdroja na výpadok prúdu, ktorá by mala byť čo najkratšia. Ďalšie parametre, na ktoré by ste mali dávať pozor, sú kapacita batérie, ochrana proti preťaženiu a skratu, ako aj prevádzkové režimy zdroja napájania. Výber správneho záložného zdroja napájania môže chrániť váš vykurovací systém pred potenciálne nebezpečnými situáciami a zaistiť jeho spoľahlivé fungovanie aj počas výpadku elektrickej energie.

Aký záložný zdroj zvoliť ku kotlu?

Ak sa zaujímate o núdzový zdroj pre vaše kachle, krb alebo čerpadlo ústredného kúrenia, je dôležité zvážiť celkovú spotrebu zariadení a dobu, po ktorú by mal núdzový zdroj fungovať. Tieto dve veci spolu s ďalšou funkcionalitou dostupných záložných zdrojov napájania zaručujú, že v prípade poruchy sa nebudete musieť obávať. Ak máte plynové kachle alebo krb, 300 W sínusové neprerušiteľné napájacie zdroje od Pabexu sú ideálne. Ak však vaša inštalácia zahŕňa čerpadlo, ventilátor alebo malý podávač, mali by ste zvážiť núdzový zdroj s výkonom až 500 W. Pre rozsiahlejšie vykurovacie systémy s pieckou na tuhé palivo, podávačom, ventilátorom a niekoľkými čerpadlami sa odporúča zdroj s výkonom 700 W. Pre peletové kachle s automatickým zapaľovaním by mal mať núdzový zdroj vysoký výkon až 1200 W. Pri kúpe núdzového zdroja je dôležité si uvedomiť, že náklady na zariadenie s batériou sú omnoho nižšie ako potenciálne náklady na opravu inštalácie po poruche.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz