Aký záložný zdroj vybrať do kotolne ?

Napriek tomu, žezáložné zdroje si každým rokom získavajú na popularite, stále veľa ľudí nevie, že tento typ zariadení zohráva veľmi dôležitú úlohu v celej inštalácii ústredného kúrenia. S núdzovým UPS vo vašej domácnosti môžete chrániť svoj vykurovací systém pred potenciálne ďalekosiahlym zlyhaním. V tejto príručke sa dozviete okrem iného aký druh núdzového napájacieho zdroja pre kotolňu treba brať do úvahy a ktorý záložný zdroj bude najlepší.

mceclip1-1

V príručke sa dozviete:

 • Čo treba zvážiť pri výbere záložného napájacieho zdroja pre pec?
  • Napájanie UPS
  • Čo to znamená, že napájací zdroj má pevnú fázu a plnú sínusoidu?
  • Aké ochrany by mal mať zdroj záložného napájania?
  • Čo určuje dobu zálohovania zdroja záložného napájania?
  • Napájanie kachlí so vstavanou batériou alebo samostatnou?
  • Ďalšie prevádzkové režimy záložných zdrojov napájania
 • Čo musíme vedieť pred výberom núdzového napájacieho zdroja pre kotolňu?
 • Aký zdroj záložného napájania (UPS) zvoliť pre kotol, čerpadlo alebo kotolňu ústredného kúrenia? Ceny

Čo treba zvážiť pri výbere záložného napájacieho zdroja pre pec?

Na trhu je veľa modelov záložných zdrojov pre kachle, takže aby ste si vybrali ten najvhodnejší pre váš vykurovací systém, musíte vziať do úvahy niektoré z najdôležitejších parametrov.
Pri výbere najlepšieho núdzového zdroja pre plynový sporák na eko-uhlie alebo do krbu si najskôr v dokumentácii skontrolujte, koľko elektriny takýto sporák spotrebuje. K tomu treba pripočítať špičkovú spotrebu ostatných vykurovacích zariadení zaradených do celého vykurovacieho systému vrátane externých čerpadiel.
Ďalšou otázkou pri výbere správneho zdroja je informácia, ako dlho má byť zachovaná prevádzka zariadení vykurovacieho systému po výpadku prúdu. Modely dostupné na trhu môžu podporovať napájanie až 24 hodín.

Napájanie záložných zdrojov


Na trhu sú dostupné záložné zdroje s rôznym maximálnym výkonom, napr. 300 W, 500 W, 1200 W a dokonca aj 1600 W. Maximálny príkon nástenných kotlov, ako je kondenzačný plynový kotol, je zvyčajne do 150 W Ak sa teda pýtate, aký zdroj UPS pre plynovú pec si vybrať, na ochranu pred výpadkom prúdu vám postačí zariadenie s výkonom 300 W. Na druhej strane, stojaci kotol s väčším zásobníkom TÚV a potrebnou inštaláciou čerpadla bude mať oveľa väčší výkon, takže napájanie preň musí byť oveľa výkonnejšie.


Čo to znamená, že záložný zdroj má pevnú fázu a plnú sínusoidu?


Niektoré zariadenia, ako sú plynové sporáky alebo ventilátory, snímajú fázu a musia byť napájané čistým sínusovým prúdom. Preto je dôležité, aby záložný zdroj, ku ktorému budú pripojené, mal pevnú fázu, teda neprehodil vo výstupnej zásuvke svorku nula "N" s fázou "L" bez ohľadu na to, či funguje od 230V sieť alebo 12V batéria. Okrem toho musí takýto zdroj generovať čistý sínusový prúd na výstupe. Ak teda máte doma zariadenie, ku ktorému potrebujete pripojiť záložný zdroj s konštantnou fázou a generujúcim na výstupe čisto sínusový prúd, pozrite si modely KEMOT zo série PROsinus.


Vyberte si ten správny záložný zdroj napájania s konštantnou fázou v ponuke Pabex >>


Aké ochrany by mal mať záložný zdroj záložného napájania?


Pre plnohodnotnú ochranu vášho domova pred výpadkom vykurovacieho systému je dôležitým parametrom pri výbere záložného zdroja jeho doba odozvy na výpadok prúdu a ako rýchlo dokáže prejsť na batériovú prevádzku. Čím kratšie, tým lepšie. Preto v procese výberu záložného zariadenia pece zvážte modely, ktoré zapínajú núdzové napájanie v priebehu niekoľkých milisekúnd.
Okrem toho by zdroj záložného napájania mal mať ochranu proti preťaženiu, skratu, príliš vysokému a príliš nízkemu napätiu. Vďaka tomu, keď ste mimo domova, či už mimo práce alebo dlhšej cesty, máte pokoj a záruku bezpečnej prevádzky vykurovacieho systému vo vašej domácnosti.


Čo určuje dobu zálohovania zdroja záložného napájania?


Keď kachle napojené na núdzový zdroj v dôsledku poruchy stratia prístup k elektrickej energii, zdroj okamžite prejde do núdzového režimu, pričom energiu bude čerpať z batérie. Táto zmena je taká rýchla, že keď je zariadenie napájané z záložného zdroja napájania, beží hladko a bez výpadkov. Ako dlho však bude môcť v prípade výpadku prúdu napájať k nemu pripojené zariadenia, závisí len od batérie, ktorá je preň zvolená.


Napájanie kachlí so vstavanou batériou alebo samostatnou?


Pýtate sa, či kúpiť núdzový zdroj ku sporáku s batériou? Možnosť so vstavanou batériou určite vyzerá esteticky a zaberá menej miesta vo vašej kotolni. Ide však o neefektívne riešenie, pretože väčšinou takáto vstavaná batéria v neprerušiteľnom napájaní nemusí byť práve najkvalitnejšia a má malú kapacitu, ktorá stačí na niekoľko či niekoľko minút prevádzky. A aj keď by ste sa rozhodli pre kúpu externej väčšej batérie, sada 2v1 vám väčšinou nedáva možnosť pripojiť ju.
Aby bola zabezpečená najvyššia kvalita núdzového napájania, mala by byť preň zvolená vhodná externá batéria. Výber optimálnej batérie je možné vykonať podľa približného vzorca: záťaž 100 W = odber 10 A z batérie.

Ďalšie prevádzkové režimy záložných zdrojov napájania


Stále sa pýtate, na čo slúži UPS do kotolne? Okrem toho, čo je zrejmé, súvisiace s bezpečnosťou vašej vykurovacej inštalácie, majú núdzové napájacie zdroje dostupné v obchode Pabex rozsiahlu funkčnosť. Podľa potreby môžete využiť núdzový režim zdroja s funkciou nabíjania, ktorá premieňa 12V DC dodávané z externej batérie na 230V AC a dobíja externú batériu. Ďalšou možnosťou je režim usmerňovača, vďaka ktorému zariadenie dobíja externú batériu. Zariadenie môže pracovať aj v režime meniča, pričom jednosmerné napätie 12V DC transformuje z batérie na striedavé napätie 230V AC.
Aktuálny prevádzkový stav zariadenia môžete skontrolovať na LED displeji každého zariadenia. Veľký, dobre čitateľný displej zobrazuje okrem iného vstupné napätie, výstupné napätie a úroveň frekvencie, ako aj záťaž a úroveň batérie.

Čo musíme vedieť pred výberom núdzového napájacieho zdroja pre kotolňu?

Nie je nič horšie ako výpadok ústredného kúrenia domu počas zimnej sezóny. Jedným z klasických príkladov škôd spôsobených výpadkom elektriny je napríklad vypnutie obehového čerpadla vykurovaného krbu s vodným plášťom, ktorý bráni cirkulácii teplej vody. Čoraz viac ohriatej vody môže začať vrieť, čo spôsobí nepríjemné prasknutie inštalácie. Príkladov tohto typu je viac, môžu sa vzťahovať aj na kachle na uhlie alebo solárne panely. To je dôvod, prečo je také dôležité používať záložný zdroj napájania (UPS) v inštaláciách ústredného kúrenia.

Aký zdroj záložného napájania (UPS) zvoliť pre kotol, čerpadlo alebo kotolňu ústredného kúrenia? Ceny

Už sme vám povedali, čo treba zvážiť pri výbere najlepšej UPS pre kachle, krb alebo čerpadlo ústredného kúrenia. V prvom rade by ste si mali zosumarizovať celkovú spotrebu zariadení, ktoré budú napájané a vziať do úvahy dobu, po ktorú má núdzový zdroj fungovať. Tieto dve dôležité veci v kombinácii s dodatočnou funkcionalitou dostupných záložných zdrojov napájania zaručujú, že vás zariadenie v prípade poruchy nesklame.
300W sínusové neprerušiteľné napájacie zdroje dostupné v ponuke Pabex sú ideálne pre plynové kachle alebo krby. Na druhej strane, ak je súčasťou inštalácie aj čerpadlo, ventilátor alebo malý podávač, oplatí sa investovať do zariadenia s výkonom až 500 W. Zdroje s výkonom 700 W sa výborne hodia na rozsiahle vykurovanie systém vrátane piecky na tuhé palivo s podávačom, ventilátorom a niekoľkými čerpadlami. Núdzový zdroj pre peletové kachle s automatickým zapaľovaním by mal mať vysoký výkon až 1200 W.
Pri investícii do núdzového zdroja je potrebné pripomenúť, že náklady na kúpu zariadenia s batériou sú nepomerne nižšie ako možné náklady spojené s opravou inštalácie po poruche.